• 636723725207066903_kocian2.JPG
  • 636723725308890022_kocian1.JPG
  • 636723725408484149_kocian3.JPG
  • 636723725529083495_kocian4.JPG
  • 636723725630577099_kocian6.JPG
  • 636723725741984671_kocian5.JPG

Kocian Quido Tomáš
*1908 +1981

Rybník Dachova u Hořic

ID Aukce: 975
olej/plátno - 79 x 95 cm

Vyvolávací cena:

200 Kč

400 Kč

100 Kč
Účastníků: 3
Příhozů: 3
UTB67060 4009. 12. 2018 21:54:17
QHL28598 3003. 12. 2018 22:18:46
YYI70393 2003. 12. 2018 17:15:17

GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC! Obraz z fondu České spořitelny. Původní stav, oděrky na rámu, datace 1935, signatura vlevo dole Quido Roman Kocian. Zezadu přípis: "Quido Roman Kocian, Praha Bubeneč, Národní obrany 22, Krajina s rybníkem Dachova, olej z roku 1935, cena 18 000 K."

Narozen roku 1908 v Hořicích v Podkrkonoší. Český malíř a grafik. Studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze - užité a monumentální malířství studoval u prof. A. Hofbauera, monumentální a ilustrační grafiku u prof. J. Bendy a mozaiku u prof. St. Ulmana. Studia ukončil v roce 1939. Jeho první díla byla inspirována proletářskou literaturou a poezií, dalším inspiračním zdrojem jeho obrazů bylo Slovensko a Podkarpatská Rus, kam v letech 1935-1939 podnikal studijní cesty. Typická je snaha tvořit námětové ucelené skupiny. Z cyklů: Píseň o městu Praze, Mé Hořice v Podkrkonoší, Tudy chodíval K. V. Rais, Tatranský cyklus, Po stopách Jiráskova bratrstva, Ostravský cyklus, Aby lidé žili jako květiny. Z Ústí dva velké cykly: Píseň o tkalcovské práci a Ústecké motivy. Ve sbírkách Městského muzea Ústí nad Orlicí je uložen např. jeho autoportrét, portrét otce Q. Tomáše Kociana, portrét jeho babičky Amálie Kocianové, portrét strýce Jaroslava Kociana, dále obrazy Stará dřevěná fara z průčelí, Chaloupky se zahradami u Lukešova domku, U československé modlitebny, Chaloupky a dřevěné ploty s Kubincovým kopcem, Motiv z Riegrových sadů s rodným domkem otce, sochaře Q. T. Kociana, Fontána v Riegrových sadech. Zemřel roku 1981 v Ostravě.