• 636765890976110321_Kaucky2.JPG
  • 636765891091576178_Kaucky1.JPG
  • 636765891222150073_Kaucky3.JPG
  • 636765891335527708_Kaucky4.JPG
  • 636765891455069734_Kaucky5.JPG

Kaucký Jiří
*1880 +1935

Břízky v aleji

ID Aukce: 905
olej/plátno - 58 x 44 cm

2 500 - 3 500
Vyvolávací cena:

700 Kč

900 Kč

100 Kč
Příhozů: 3

Obraz z fondu České spořitelny. Původní stav, oděrky na rámu, datace 1934, signováno vpravo dole J. Kaucký. Obraz malován jeden rok před skonem tohoto významného jindřichohradeckého patriota.

Narozen roku 1880 v Jindřichově Hradci. Malíř podobizen, krajin, architektur a zátiší. Díky podpoře hraběcí rodiny Černínů od roku 194 studoval kreslení na UMPRUM v Praze. V letech 1897 – 1898 studium speciální malby u prof. Jakuba Schikanedra. Poté se vrátil do rodného města, vyzdobil např. kostel v Blažejově. V letech 1906 – 1907 opět studoval na AVU u prof. Vojtěcha Hynaise. V roce 1908 uspořádal svou první výstavu. V Hradci získal velkou zakázku od zdejších úřadů, pro něž vytvořil portréty okresních starostů a starostů města. Restauroval rovněž výzdobu zámků v Jindřichově Hradci a Červené Lhotě nebo znaky na jindřichohradecké Nežárecké bráně. V roce 1915 se podílel na restaurování nástěnných maleb v kostele sv. Jana Křtitele. Z doby války pochází obrazy a kresby z vojenského prostředí. V roce 1921 na Slovensku realizoval své nejrozměrnější dílo, obraz Panorama Bratislavy. Od 20. tet maloval celou řadu rozličných pohledů na Jindřichův Hradec a okolní krajinu. Zemřel v roce 1935 v Jindřichově Hradci, kde mu taktéž tento rok byla po skonu uspořádána velká výstava.