• 636727340287978538_frolka3.JPG
  • 636727340444278866_frolka5.JPG
  • 636727340564103017_frolka6.JPG
  • 636727340686319553_frolka4.JPG
  • 636727340955634277_frolka7.JPG
  • 636727341083847266_frolka8.JPG
  • 636727343369295909_frolka2.JPG

Frolka Antoš
*1877 +1935

Hudec Miškerík z Velké

ID Aukce: 839
olej/dřevo - 40 x 60 cm

20 000 - 30 000
Vyvolávací cena:

5 000 Kč

24 000 Kč

2 000 Kč
Účastníků: 4
Příhozů: 23

Obraz z fondu České spořitelny. Oděrky na rámu a malbě, nesignováno, zazadu přípis: Hudec Miškerík z Velké. Horňácká folklorní osobnost Martin Miškeřík (1872 - 1959) vystupoval se slavnou Trnovou muzikou v roce 1895 na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze a byl nejen známým muzikantem, ale i jedinečným tanečníkem vznešeného horňáckého tance starosvětské. Pochází ze starobylé muzikantské dynastie.

Narozen roku 1877 v Kněždubu na Moravě. Malíř venkovského žánru. Jeho malířského nadání si všiml tehdy již slavný malíř Joža Úprka, který žil v nedaleké Hroznové Lhotě. V roce 1897 vstoupil do hospodářské služby a malířského učení k Jožovi Uprkovi, kde strávil šest let. Roku 1906 byl Frolka přijat na Akademii umění v bavorském Mnichově, kde byl žákem profesora Otto Seitze. V roce 1907 složil zkoušky na malířskou Akademii ve Vídni, kde studoval u profesora Kazimierze Pochwalského. V roce 1914 získal studijní stipendium do Paříže. Po vypuknutí 1. světové války byl odvelen na frontu. Po válce se usadil v Tasově, začal hospodařit a malování ve volném čase mu pomáhalo živit rodinu. Byl malířem pracujícího lidu na Slovácku, jehož svérázný život, radosti i strasti dokonale znal a realisticky zachycoval olejem, akvarelem i pastelem. Výtvarnému Úprkovu názoru zůstal věrný do poslední chvíle. Stal se v našem výtvarném životě jako sedlák - malíř ojedinělou zvláštností. Jeho dílo tvoří jednosměrný obraz krojové pestrosti na Moravském Slovácku, podaný se zálibou v jadrné realitě a se smyslem pro přesný detail. Po celý svůj život chodil v lidovém kroji a mluvil rodným slováckým nářečím. Zemřel roku 1935 v Doubravce a je pohřben v rodném Kněždubu vedle bratrů Joži a Františka Úprkových.