• 636727116517833342_charvat2.JPG
  • 636727116670036586_charvat1.JPG
  • 636727116806143370_charvat4.JPG
  • 636727116951437524_charvat3.JPG
  • 636727117114339436_charvat5.JPG
  • 636727117776611006_charvat6.JPG

Charvát František
*1885 +1947

Obří důl

ID Aukce: 836
olej/plátno - 65 x 53 cm

10 000 - 15 000
Vyvolávací cena:

2 000 Kč

2 000 Kč

200 Kč

Obraz z fondu České spořitelny. Oděrky na rámu, datace 1925, signatura vpravo dole Charvát, zezadu přípis: Obří důl, sign. Charvát, 25.

Narodil se roku 1885 ve Studené nedaleko Rokytnice nad Jizerou. Věnoval se krajinomalbě a nástěnným obrazům. Narodil se do rodiny lesního, který byl ve službách hraběte Harracha. Studoval na reálce v Hradci Králové, kde se rozhodl stát se malířem. Zde se přátelí s pozdějšími malíři Bohumilem Kubištou a Vincencem Benešem. V r. 1904 začíná studovat na pražské akademii umění u profesorů Roubalíka, Bukovace a Ottenfelda. Studijní cesty konal po Itálii, Dalmácii, Francii a Německu. V roce 1908 odjíždí studovat do Francie, odkud pochází první větší dílo "Sítě na pobřeží", které je dnes v majetku Národní galerie. Téhož roku se zúčastňuje své první výstavy se spolkem výtvarných umělců Mánes, kam jej uvádí sochař Jan Štursa. V roce 1911 otevírá vlastní malířskou školu. Po první světové válce, když se vrátil z fronty, se usazuje v Hořicích v Podkrkonoší, odkud čerpá náměty ke svým obrazům. Krajinomalbami vyzdobil mnohé veřejné místnosti obecních úřadů, městských spořitelen apod. V r. 1921 se odstěhoval do Prahy. Po založení sdružení výtvarníků "Purkyně" se dostává do jeho vedení, zúčastňuje se všech výstav a také se stává prvním nositelem Purkyňovy ceny v roce 1943 za obraz "Listopad". Zastoupen též v galerii hl. města Praha. Dlouholetý předseda a spoluzakladatel Sdružení výtvarníků v Praze. Zemřel roku 1947 v Praze.