• 636564071194215124_51a.JPG
  • 636564071291978142_51b.JPG
  • 636564071381868673_51c.JPG
  • 636564071496696548_51d.JPG

Lonek Bohumil
*1903 +1998

Fořtovna

ID Aukce: 656
olej/plátno - 26 x 38 cm

Vyvolávací cena:

500 Kč

500 Kč

100 Kč

Obraz z fondu České spořitelny. Původní stav, oděrky na rámu, signatura vlevo dole B.L.

Narozen roku 1903 v Chrudimi. Malíř krajin a podobizen, ilustrátor, grafik a karikaturista Bohumil Lonek studoval v letech 1922-1929 na pražské Akademii výtvarných umění u J. Loukoty a J. Obrovského. Po studiích roku 1929 podnikl cestu do Francie. Jeho bratr Jaroslav, letec a letecký konstruktér zapojený v aktivním protinacistickém odboji, byl popraven v posledním roce války. Bohumil, který byl o tři roky starší než Jaroslav, byl v roce 1944 rovněž zatčen a do osvobození v roce 1945 vězněn v koncentračním táboře Mauthausen. Zde vytvořil pomocí nejskromnějších prostředků více než stovku kreseb a drobných akvarelů, které patří k umělecky nejcennějším dokumentům života v koncentračním táboře v českém umění. Své perokresby a akvarely vystavoval v dubnu 1946 v galerii J. R. Vilímka. Další výstavy z Lonkova díla se konaly v roce 1966 v Pardubicích a poté také na Staroměstské radnici v Praze. Nejreprezentativnější soubor Lonkových válečných prací vlastní památník Terezín. Zemřel roku 1998 v Praze.