• 636557170942081861_24a.JPG
  • 636557171050748522_24b.JPG
  • 636557171144853478_24d.JPG
  • 636557171236225132_24c.JPG
  • 636557171331411163_24e.JPG

Kupka Karel
*1905 +1971

Zimní podvečer v Pošumaví

ID Aukce: 606
olej/plátno - 70 x 100 cm

Vyvolávací cena:

1 500 Kč

1 500 Kč

100 Kč

Obraz z fondu České spořitelny. Původní stav, poškozený rám a malba - viz foto, signatura vlevo dole Karel Kupka, datace 1928. Dílo vytvořeno během studií v krajinářské škole Aloise Kalvody na zámku Běhařov u Klatov v letech (studium 1926 - 1929).

Narozen roku 1905 v západočeském Manětíně. Český malíř – krajinář, zejména Pošumaví a Českého středohoří. Studoval soukromě v letech 1926–1929 v krajinářské škole Aloise Kalvody na zámku Běhařov u Klatov. Pražské bydliště měl nejprve na Smíchově a později s krásným ateliérem na Vinohradech v Mánesově ulici. Malebný kopcovitý terén Pošumaví si Karel Kupka tak zamiloval, že po Kalvodově smrti zámeček zakoupil a s přestávkou válečných let tam pravidelně jezdil až do roku 1947, kdy se přestěhoval do Teplic a začal malovat České středohoří. Jeho syn Karel Kupka mladší (1932 - 2013) byl rovněž malířem - krajinářem a učitelem výtvarné výchovy v Ústí nad Labem.Volným impresionistickým rukopisem a svěží barevností maloval buď krajinné výseky s chalupami, nebo panoramatické výhledy do krajiny, lesy, louky, pole a remízky, zalité sluncem a často oživené stafáží zemědělců při žních nebo při polních pracích. Mistrně zachycoval momentální proměny počasí. Nejbližší mu byla technika olejomalby. Svými obrazy je zastoupen v regionálních galeriích v Klatovech, Pardubicích, Teplicích, Turnově, ve sbírkách České spořitelny a v mnoha soukromých sbírkách. Zemřel roku 1971 v Teplicích.