• 636211545373870000_Fuchs26.JPG
  • 636211545472151250_Fuchs27.JPG
  • 636211545572620000_Fuchs28.JPG
  • 636211545674651250_Fuchs29.JPG
  • 636211545753870000_Fuchs30.JPG

Fuchs Ernst
*1930 +2015

Perseus a nymfa

ID Aukce: 570
gicléé/plátno - 93 x 45 cm

8 000 - 9 000
Vyvolávací cena:

3 750 Kč

3 750 Kč

0 Kč

Rozměry tisku 93 x 45 cm, rozměry plátna 99 x 61 cm, signatura autora ručně vpravo dole, edice 300 ks, zde 210/300. Nabízíme Vám unikátní gicléé na plátně, které mistr Fuchs vytvořil roku 2012. Lze říci, že gicléé je kvalitnější než litografie. Gicléé je jedna z nejpokročilejších technologií tisku užívaná pro digitální zachycení a vysoce kvalitní a věrné reprodukce originálních uměleckých děl z oblasti výtvarného umění. Tato technologie kopírování předloh vyhovuje standardům ICC (International Color Consortium) a umožňuje vytvářet výstupy jen těžko rozeznatelné od vlastního originálu. Vyznačují se shodnou barevností a kresbou jako originály; jde o speciální umělecký tisk lišící se kvalitou a trvanlivostí od běžného digitálního tisku. Tištěno na speciální plátno. Gicléé je využíván jak samotnými umělci, tak galeriemi, muzei či sběrateli výtvarného umění. Výtisk má přiřazeno unikátní sériové číslo a/nebo podpis autora, které zvyšuje jeho hodnotu pro sběratele. Dílo zobrazuje Persea s nymfou. Perseus byl jedním z mála hrdinů a bohů, kteří neměli žádné negativní povahové rysy. Perseus je bájná postava a jeden z nejznámějších hrdinů řecké mytologie a zakladatel Mykén. Je taky předkem nejslavnějšího řeckého hrdiny Hérakla. Králi Akrisiovi z Argu předpověděla věštba, že ho zabije jeho vlastní vnuk. Král se o svůj život bál, a tak poručil, ať jeho dceru Danaé zavřou do sklepení, kde nebude v kontaktu s žádným mužem. Ale Diovi bylo Danaé líto, a tak se do sklepení dostal v podobě zlatého deště. Danae oplodnil a po čase se jí narodil syn, který dostal jméno Perseus. Když se Akrisios o vnukovi dozvěděl, společně s Danaé ho zavřel do sudu, který pustil na širé moře. Dopluli na ostrov Serifos a tam je našli rybáři, kteří je odvedli ke králi ostrova Polydektovi. Král si je v zámku ponechal. Když Perseus vyrostl, byl silný, a tak se král obával o svůj trůn. Proto ho poslal za Medusou, strašlivou ženou Gorgonou s hady místo vlasů a ohavným obličejem. Medusa je smrtelná, ale její sestry jsou nesmrtelné. Král řekl Perseovi, aby přinesl její hlavu, ale ať se má na pozoru, protože kdo se na ní podívá, ihned hrůzou zkamení. Cestou mu Athéna dala meč z adamantinu, kterým lze Medusu zabít, a štít tak lesklý, že se v něm vše odráží jako v zrcadle, kterým se může na Medusu podívat, aniž by zkameněl. Od nymf dostal kouzelnou mošnu, která se přizpůsobí velikosti věci, které se do ní vloží, okřídlené střevíce, pomocí kterých může uletět jejím sestrám a Hádovu přílbu neviditelnosti. Když přišel na místo, uťal Meduse hlavu a ostatním dvěma Gorgonám zmizel. Cestou zpět zabloudil a potkal Titána Atlanta, který držel nebeskou klenbu. Nevěřil Perseovi, že má Medusinu hlavu a tak mu jí Perseus ukázal. Atlás padl na zem a od té doby leží na tom místě pohoří se jménem Atlas. Dále se cestou zastavil v Aithiopii, kde vládl král Kéfeus a královna Kassiopeia. Posedion vyhrožoval, že obří mořský had zaútočí na jejich území. Podle věštby bylo nutné hadu obětovat královu dceru Andromedu, a proto ji nechali přivázat na pobřeží. Perseus ji našel, porazil obludu s pomocí Medusiny hlavy a Andromedu dostal za ženu. Andromedin bývalý nápadník Fíneus se na Persea rozzlobil, a tak ho Perseus nechal zkamenět. Společně s Andromedou odplul zpět na ostrov, kde vyrůstal. Král nevěřil, že hlavu přinesl, a tak mu ji Perseus ukázal. Perseus se společně s Andromedou stali vládci této říše.

Narozen roku 1930 ve Vídni. Rakouský malíř, grafik, sochař, scénograf, hudební skladatel, básník, filosof. Skutečná ikona a vizionář. Fuchs byl jedním ze zakladatelů slavné vídeňské školy fantastického realismu a spolu s architektem Friedensreichem Hundertwasserem byl jedním z nejvýznamnějších umělců poválečného Rakouska. Největší vliv na něj měl surrealismus, symbolismus i mistři gotiky a renesance. Ranou Fuchsovu tvorbu ovlivnilo dílo Gustava Klimta, Egona Schieleho, Pabla Picassa a Maxe Ernsta. Od Fuchse se naopak učili H. R. Giger nebo Zdislaw Beksinski. Jeho díla měla často hlubokou náboženskou a ezoterickou symboliku. Pro náměty se pak obrací k mytologii, psychologii a snům. Fuchs využívá ve svých obrazech detailní znalosti technik a postupů, které používali takoví malíři jako Albrecht Dürer či Hieronymus Bosch. Stejně jako oni využívá znalosti realistické kresby tak, aby i fantastické náměty měly uvěřitelné fyzické zakotvení, aby se v momentě, kdy je namaluje, staly existující jednotkou, otiskem jeho fantastického světa. Od patnácti, v letech 1946 – 1950, studoval na vídeňské akademii u Robina Andersena a Alberta Parise Gütersloha. První výstavu měl v Paříži roku 1949, kam se také roku 1950 přestěhoval, a kde strávil dvanáct let. Následovaly cesty po Americe, Itálii, Španělsku, Anglii a Izraeli, kde také delší čas v klášteře pobýval a maloval ikony, přičemž prohloubil svoje chápání židovsko-křesťanské náboženské tradice. Roku 1962 je zpět ve Vídni, už jako celosvětově uznávaný umělec, a kde obdržel titul profesor. Nejvíc mu vyhovují výtvarné metody, které se používají už po staletí, jako je lept, rytina, obyčejná grafitová tužka nebo vaječná tempera. Zářivé barevnosti dosahuje trpělivým lazurováním, tj. kladením slabých vrstev barvy jednu na druhou. Velkou část jeho práce inspirovaly konkrétní obrazy starých malířů. Nekopíruje, ale vytváří moderní variace, zpracovává je znovu podle svého nejlepšího přesvědčení jako ozvěnu setkání s mistrovských dílem. Jsou to jakési odpovědi na témata a umění, které si vysloužily populární přízvisko věčné. Číst jakýkoli rozhovor s tímto umělcem je velmi inspirující. Roku 1972 ve Vídni koupil vilu, kterou kompletně zrenovoval ve svém specifickém stylu a vytvořil z ní soukromé muzeum, kde vystavuje své práce. Moderní Fuchsova díla vycházející z biblických, mystických a astrologických motivů byly k vidění od 80. let na mnoha výstavách v Rakousku, Německu, Itálii, Japonsku, Rusku a mnoha dalších zemích. K Fuchsovým přátelům patřili Salvador Dalí, Arno Breker, Mati Klarwein, Leonor Fini i Eva Nagy. Roku 1975, kdy patřil k nejmladším světovým umělcům, Salvador Dalí proklamoval: „ My jsme zlatý trojúhelník umění: Breker – Dalí – Fuchs. Můžete nás převracet jak chcete, ale my jsme vždy nahoře“. Umělec známý svým excentrickým chováním po sobě zanechal 16 dětí, které zplodil se sedmi různými ženami. Muž s nezapomenutelnou čapkou a sbírkou mnoha zlatých Rolls-Royců prožil skutečně naplněný a fantastický život. Zemřel roku 2015 ve Vídni.