• 636862533757328596_mora7.JPG
  • 636862534327889432_mora2.JPG
  • 636862533879737905_mora6.JPG
  • 636862534077309130_mora4.JPG
  • 636862534198164423_mora3.JPG
  • 636862534474773136_mora1.JPG

Moravec Alois
*1899 +1987

Tři králové

ID Aukce: 1188
tuš kolorovaná/papír pod sklem - 9 x 14,5 cm

2 500 - 3 500
Vyvolávací cena:

700 Kč

700 Kč

0 Kč

Originální novoročenka z roku 1981. Tuš, akvarel, pasparta, zaskleno, rozměr ve výřezu 9 x 14,5 cm, s rámem 17,5 x 22 cm, původní stav, datace 1981, signováno vlevo dole A. Moravec. Zazadu: Novoroční pozdrav zasloužilého umělce akademického malíře Aloise Moravce 1981. Dopravné u třetího a jakéhokoliv dalšího obrazu, vydraženého dne 4.12. jedním dražitelem, je zdarma.

Narozen roku 1899 v Chyškách u Milevska. Český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. V letech 1913–16 studoval na pražské UMPRUM, kde jeho profesory byli Emanuel Dítě, Arnošt Hofbauer a František Kysela. V letech 1916–1920 pokračoval ve studiích na grafické speciálce AVU u Maxe Švabinského. V průběhu let 1917-1936 byl členem Umělecké besedy, od roku 1919 členem SČUG Hollar, v roce 1936 vstoupil do Sdružení jihočeských výtvarníků. Věnoval se malbě, volné a užité grafice, kresbě, ilustraci, knižním obálkám a tvorbě exlibris. Jeho trvalou inspirací byla krajina a lidí jižních Čech. V optimisticky laděném malířském díle, charakteristickém hýřivými barvami, se zrcadlí vztahy mezi přírodou a člověkem. Maloval především na Šumavě (např. Kašperské Hory, Srní, hrad Rábí), Písecku, Strakonicku (řeka Otava), Českobudějovicku, na Prácheňsku i jinde. Na svých obrazech kromě klasických krajinek zvěčnil voraře, převozníky, pradleny na Otavě, plavení koní, výlovy rybníků i venkovany při práci a na odpočinku. Mnohá díla jsou ceněna i pro svou dokumentární hodnotu. Je zastoupen ve sbírkách NG v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, Muzea Šumavy v Kašperských Horách a Muzea Středního Pootaví ve Strakonicích. Zemřel roku 1987 v Praze.