• 636862523631328425_mor5.JPG
  • 636862532406394391_mor7.JPG
  • 636862532559423540_mor6.JPG
  • 636862523486061344_mor3.JPG
  • 636862532710886718_mor4.JPG

Moravec Alois
*1899 +1987

Malíř s Múzami

ID Aukce: 1184
tuš kolorovaná/papír pod sklem - 15 x 22 cm

Vyvolávací cena:

800 Kč

800 Kč

0 Kč

Tuš, akvarel, pasparta, zaskleno, rozměr ve výřezu 15 x 22 cm, datace 1974, signováno vlevo dole A. Moravec. Zazadu přípis: Alois Moravec 1974. Dopravné u třetího a jakéhokoliv dalšího obrazu, vydraženého dne 4.12. jedním dražitelem, je zdarma.

Narozen roku 1899 v Chyškách u Milevska. Český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. V letech 1913–16 studoval na pražské UMPRUM, kde jeho profesory byli Emanuel Dítě, Arnošt Hofbauer a František Kysela. V letech 1916–1920 pokračoval ve studiích na grafické speciálce AVU u Maxe Švabinského. V průběhu let 1917-1936 byl členem Umělecké besedy, od roku 1919 členem SČUG Hollar, v roce 1936 vstoupil do Sdružení jihočeských výtvarníků. Věnoval se malbě, volné a užité grafice, kresbě, ilustraci, knižním obálkám a tvorbě exlibris. Jeho trvalou inspirací byla krajina a lidí jižních Čech. V optimisticky laděném malířském díle, charakteristickém hýřivými barvami, se zrcadlí vztahy mezi přírodou a člověkem. Maloval především na Šumavě (např. Kašperské Hory, Srní, hrad Rábí), Písecku, Strakonicku (řeka Otava), Českobudějovicku, na Prácheňsku i jinde. Na svých obrazech kromě klasických krajinek zvěčnil voraře, převozníky, pradleny na Otavě, plavení koní, výlovy rybníků i venkovany při práci a na odpočinku. Mnohá díla jsou ceněna i pro svou dokumentární hodnotu. Je zastoupen ve sbírkách NG v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, Muzea Šumavy v Kašperských Horách a Muzea Středního Pootaví ve Strakonicích. Zemřel roku 1987 v Praze.