• 636905414111141728_kavan5.JPG
  • 636905414245726547_kavan6.JPG
  • 636905414427614383_kavan7.JPG
  • 636905414602972312_kavan2.JPG
  • 636905414774197994_kavan8.JPG
  • 636905414951981316_kavan9.JPG
  • 636905415110639858_kavan10.JPG
  • 636905413277611696_kavan1.JPG
  • 636905413484360180_kavan3.JPG
  • 636905413849507722_kavan4.JPG

Kaván František
*1866 +1941

Zima

ID Aukce: 1149
olej/karton pod sklem - 25 x 35 cm

30 000 - 40 000
Vyvolávací cena:

16 000 Kč

16 000 Kč

0 Kč

Menší zimní motiv mistra Kavána o rozměrech 25 x 35 cm. Původní stav, zaskleno, poškozený původní rám, signováno vlevo dole Kaván.

Narozen roku 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice. významný český malíř-krajinář, básník a překladatel z ruštiny. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné vsi. Po důsledně realistických začátcích se v letech 1895–1899 přiklonil k symbolismu a udržoval kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po roce 1900 se vrátil k čisté krajinomalbě, kterou zachycoval pomocí impresivně laděného realismu, známé jsou především jeho zimní motivy. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory (Bojanov). Na druhé výstavě Mánesu předvedl obrazy z okolí Týniště nad Orlicí, kam se v roce 1898 přestěhoval (Polní koutek, dále nám dnes neznámé Ej žitko, žitko). Velmi záhy se opět přestěhoval, do Blešna, odkud jezdil malovat do okolí Hradce a Pardubic. Důležitý námět tvoří vrby. maloval také na Kozákově a Malé Skále. Tvorba je ovlivněna také jeho návštěvou ve Vídni, kde mohl lépe studovat Corota, dost možná i Sisleye a Pissarra. Spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem patří Kaván k nejdůležitějším českým krajinářům. Jeho dílo bylo často paděláno. Zemřel roku 1941 v Libuni u Jičína.