• 636905398572706782_bouda1.JPG
  • 636905399684731983_bouda3.JPG
  • 636905400312361327_bouda5.JPG
  • 636905399942734163_bouda2.JPG
  • 636905400082919750_bouda8.JPG
  • 636905400434602810_bouda6.JPG
  • 636905400567104140_bouda7.JPG

Bouda Cyril
*1901 +1984

Olomouc, katedrála sv. Václava

ID Aukce: 1148
bar. litografie/papír pod sklem - 31 x 21 cm

4 000 - 8 000
Vyvolávací cena:

1 800 Kč

1 800 Kč

0 Kč

Katedrála sv. Václava v Olomouci. Barevná litografie na papíru, původní stav, rozměr tisku 31 x 21 cm, signováno v tisku i ručně vpravo dole tužkou C. Bouda, zaskleno, oděrky na rámu.

Narodil se roku 1901 v Kladně. Za kmotra mu byl Mikoláš Aleš. Grafik, ilustrátor, malíř a profesor na Karlově univerzitě. V roce 1923 absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u Františka Kysely a v roce 1926 Akademii výtvarných umění v Praze u Maxe Švabinského. V roce 1927 se stal členem spolku Hollar. Od roku 1929 působil jako pedagog, když se stal asistentem u profesora Šimona na grafické speciálce AVU, od roku 1946 byl profesorem na pedagogické fakultě UK, kde působil do roku 1972. Byl vpravdě člověkem renesančního rozpětí zájmů. Záliba v umělecké minulosti a cit pro hudbu a poezii, pro něž se stal vyhledávaným ilustrátorem, se odrazily v jeho volné grafice (suchá jehla, barevný lept, litografie), především v zátiších a vedutách od dřevorytů, mědirytů a leptů ke kamenorytinám a litografiím. Vyzdobil asi 700 knih, vytvořil přibližně 1600 volných grafických listů, namaloval na 400 obrazů. Ilustroval mj. Andersenovy pohádky. Tvořil také vitráže, tapisérie. Nakreslil 15 plakátů, navrhl 1 bankovku, podle jeho návrhů bylo provedeno 49 vitráží a jedna mozaika, utkáno 9 gobelínů, natočen 1 kreslený film, vydáno 52 poštovních známek. Obdržel řadu významných uměleckých cen. Zemřel roku 1984 v Praze.