• 636882511407814606_RA polabska zatocina.JPG
  • 636900781774173393_Polabská zátočina.JPG
  • 636903591050552944_pol2.JPG
  • 636903591225509300_pol3.JPG
  • 636903591336135759_pol4.JPG
  • 636903591455207568_pol5.JPG
  • 636903591599678350_pol6.JPG
  • 636903591716085775_pol7.JPG
  • 636903591869075738_pol8.JPG
  • 636924896319136454_Pol posudek bez ceny.JPG
  • 636903592091636125_pol9.JPG
  • 636903592295183701_pol10.JPG
  • 636903592487895357_pol12.JPG
  • 636903592659564989_pol13.JPG
  • 636903592806787135_pol14.JPG
  • 636903592955850854_pol15.JPG

Polabská zátočina

ID Aukce: 1131
olej/karton pod sklem - 50 x 74 cm

250 000 - 300 000
Vyvolávací cena:

85 000 Kč

210 000 Kč

10 000 Kč
Účastníků: 7
Příhozů: 15

Nabízíme v aukci další sběratelské dílo mistra Radimského. Znalci a sběratelé oceňují na jeho obrazech impresionisticky laděné žluté, zelené, modré a hnědé škály barev. Jedna z typických Radimského maleb, působící díky modrým a zeleným valérům uklidňujícím dojmem. Malba znázorňuje křoviny a vzrostlé stromy u vodní hladiny, jejich zrcadlení a odlesky na klidné vodní hladině. Znalci a sběratelé Radimského vědí, že zobrazoval na březích řek především olše, vrby, osiky a křoviny. Hutná olejová barva dává vyniknout plasticitě obrazu, kdy křoviny vystupují nad povrch malířského podkladu. Za ztvárněnými stromy a křovinami je v dálce Radimského typicky ztvárněné stromořadí, v šedém tónu a kolem hlavního toku. Obraz plně ukazuje Radimského zaujetí pro světlo a jeho působení na krajinu. Výjev vytvořený tahy štětce čistých barev s jasnými tóny, kterými za slunného dne prostupuje světlo mezi stromy s odrazem ve vodní hladině, je dílo vytvořené zcela v duchu malířova pojetí impresionismu. Olej na kartonu 50 x 74 cm, zaskleno, signatura vpravo dole VRadimský (typ signatury 1A - viz v menu SIGNATURY RADIMSKÝ), původní dřevěný rám a adjustace, oděrky na rámu. Dílo bude předáno výherci aukce na zaregistrované adrese v ČR pracovníkem Galerie Kutná Hora. Samozřejmostí je pro výherce aukce neomezená garance pravosti díla a písemný znalecký posudek, soudním znalcem v uměním výtvarném, potvrzující jeho pravost. Přejeme Vám příjemnou aukci tohoto díla vyzařujícího pozitivní emoční ladění a nabízející sběratelům vysokou sběratelskou hodnotu.

Video obrazu:

Narodil se roku 1867 v Kolíně. Malíř, krajinář. Žil v na statku v Pašince u Kolína. Žák AVU. Jako náruživý lovec a rybář se věnoval umění v přírodních náladách. Studium r. 1899 na vídeňské akademii u E. v. Lichtenfelse. Odjel na řadu let do Francie, kde žil v Barbizonu a v Giverny. Po válce se vrátil do vlasti. Tvořil ve způsobu Chitussiho, prošel školou barbizonských mistrů, až se stal impresionistou. Vzorem mu byl Monet, otec francouzských impresionistů krajinářů. Je pilným vystavovatelem. Z Francie posílá Radimský obrazy do Čech od roku 1894. Avšak již před tím, vystavuje od r. 1892 v pařížském Saloně, od r. 1900 ve Vídni, Berlíně, Düsseldorfu, Lipsku. V Rouenu r. 1895 a v Paříži na světové výstavě r. 1900 obdržel zlatou medaili. Po roce 1900 i po válce vystavuje často v Praze, dále v Plzni, Hradci Králové, Chrudimi. Po válce volí sujety z domova a již jen ve vzpomínce se vrací k francouzké krajině (" Břehy Seiny na jaře r. 1910"). Náměty mu dávají naše řeky: Labe, Orlice, Cidlina a Jizera s jejich břehy, tůněmi a zátočinami za slunce, deště, mlhy, před západem slunce i za měsíčního svitu. Ve francouzské periodě Radimského lze zaznament vývoj od monetovského velkorysého barevného jasnozření k vlastní osobité formuli. Druhou velkou vývojovou epochou Radimského začíná trvalé přesídlení do vlasti a specializace na motivy z Polabí. Zemřel na svém rodinném dvorci v roce 1946 v Pašince u Kolína.