• 636882510578287488_RA cervanky.JPG
  • 636900781230352613_Červánky.JPG
  • 636903547553040119_Cerv2.JPG
  • 636903547835355823_Cerv4.JPG
  • 636903548081908939_Cerv5.JPG
  • 636903548249242578_Cerv6.JPG
  • 636903548412430254_Cerv7.JPG
  • 636903548564583393_Cerv8.JPG
  • 636903548828433431_Cerv10.JPG
  • 636903548952843156_Cerv11.JPG
  • 636903549065884164_Cerv12.JPG
  • 636903549580041226_Cerv13.JPG
  • 636903579269079353_Cerv14.JPG
  • 636903579426857615_Cerv15.JPG
  • 636903547757495628_Cerv3.JPG
  • 636924895695114404_Cerv posudek bez ceny.JPG

Červánky

ID Aukce: 1130
olej/karton pod sklem - 47 x 40 cm

200 000 - 250 000
Vyvolávací cena:

75 000 Kč

190 000 Kč

10 000 Kč
Účastníků: 5
Příhozů: 15

Nabízíme Vám v aukci Radimského působivé dílo v původním masivním rámu, a to bez jakýchkoliv zásahů do malby a rámu. Jedná se o dosud nepublikovanou malbu z našeho regionu. Samozřejmostí je pro výherce aukce neomezená garance pravosti díla a písemný znalecký posudek, soudním znalcem v uměním výtvarném, potvrzující jeho pravost. Malba je ukázkovou studií impresionistické metodologie, kdy Radimský zachycuje krásu okamžiku v určitém roční období a v určité fázi dne. Zde večerních červánků s odrazem ve vodní hladině. Mistr na této malbě využívá omezenou paletu barev, především s převahou cihlové barvy. Tímto se dílo odlišuje od klasických Radimského děl a získává na unikátnosti. Jedinečné je též barevné ztvárnění vodní hladiny, vodorovnými, krátkými tahy štětcem - v barevných odstínech modrých, zelených, žlutých a odrazem rudých červánků. Jedná se o dílo, které ocení skuteční znalci a sběratelé děl Václava Radimského. Olej na kartonu 47 x 40 cm, zaskleno, signatura vlevo dole VRadimský (typ signatury 1A - viz v menu SIGNATURY RADIMSKÝ), oděrky na rámu. Dílo bude předáno výherci aukce na zaregistrované adrese v ČR pracovníkem Galerie Kutná Hora. Přejeme Vám příjemnou aukci tohoto galerijního díla.

Video obrazu:

Narodil se roku 1867 v Kolíně. Malíř, krajinář. Žil v na statku v Pašince u Kolína. Žák AVU. Jako náruživý lovec a rybář se věnoval umění v přírodních náladách. Studium r. 1899 na vídeňské akademii u E. v. Lichtenfelse. Odjel na řadu let do Francie, kde žil v Barbizonu a v Giverny. Po válce se vrátil do vlasti. Tvořil ve způsobu Chitussiho, prošel školou barbizonských mistrů, až se stal impresionistou. Vzorem mu byl Monet, otec francouzských impresionistů krajinářů. Je pilným vystavovatelem. Z Francie posílá Radimský obrazy do Čech od roku 1894. Avšak již před tím, vystavuje od r. 1892 v pařížském Saloně, od r. 1900 ve Vídni, Berlíně, Düsseldorfu, Lipsku. V Rouenu r. 1895 a v Paříži na světové výstavě r. 1900 obdržel zlatou medaili. Po roce 1900 i po válce vystavuje často v Praze, dále v Plzni, Hradci Králové, Chrudimi. Po válce volí sujety z domova a již jen ve vzpomínce se vrací k francouzké krajině (" Břehy Seiny na jaře r. 1910"). Náměty mu dávají naše řeky: Labe, Orlice, Cidlina a Jizera s jejich břehy, tůněmi a zátočinami za slunce, deště, mlhy, před západem slunce i za měsíčního svitu. Ve francouzské periodě Radimského lze zaznament vývoj od monetovského velkorysého barevného jasnozření k vlastní osobité formuli. Druhou velkou vývojovou epochou Radimského začíná trvalé přesídlení do vlasti a specializace na motivy z Polabí. Zemřel na svém rodinném dvorci v roce 1946 v Pašince u Kolína.