• 636862600966465210_zahradnik5.JPG
  • 636862601112337945_zahradnik4.JPG
  • 636862601267093889_zahradnik6.JPG
  • 636862600447891869_zahradnik1.JPG
  • 636862600576690049_zahradnik2.JPG
  • 636862600717203027_zahradnik3.JPG
  • 636862601441190246_zahradnik7.JPG

Zahradník Václav
*1855 +1931

Výhled na chrám Sv. Barbory

ID Aukce: 1114
olej/lepenka - 17 x 25 cm

5 000 - 8 000
Vyvolávací cena:

2 800 Kč

2 800 Kč

200 Kč

Unikátní malba vzácně se vyskytujícího se kutnohorského malíře. Olej na lepence 17 x 25 cm, s rámem 26 x 34 cm, malba i rám v původním stavu.

Narozen roku 1855. Malíř a pedagog. Členem Krasoumné jednoty v Kutné Hoře, kam patřil i Karel Purkyně (jenž roku 1867 spoluorganizoval výstavu Vesny v Kutné Hoře), Adolf Kosárek (po absolutoriu gymnázia v Kutné Hoře praktikoval jako úředník, kde si jej povšiml arcibiskup Bedřich Schwarzenberg a umožnil mu ve dvaceti letech absolvovat přijímací zkoušky na pražskou Akademii) i Antonín Waldhauser (na léta 1890-1900 se usadil u své sestry v Kutné Hoře). Václav Zahradník studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a v Kutné Hoře působil jako profesor na tehdejší Královské české řemeslnické škole. Počátky této školy sahají do roku 1870, kdy Řemeslnická beseda, která sdružovala řemesla a živnosti různých oborů, zřídila Průmyslovou školu pokračovací. V roce 1885 převzalo správu této školy město Kutná Hora, v roce 1894 pak byla založena městem Kutnou Horou Všeobecná řemeslnická škola. Významným rokem v historii školy byl školní rok 1902/03, kdy tato škola přešla ze správy města do správy zemské. Tak vznikla Královská česká řemeslnická škola v Kutné Hoře. Po první světové válce a vzniku Československé republiky byla Královská česká řemeslnická škola zrušena. Zdejší uznávaný malíř Václav Zahradník se pak „na stará kolena“ věnoval výhradně malbě. Zemřel roku 1931.