• 636853250483833580_Pirner1a.JPG
  • 636853250687299328_Pirner1.JPG
  • 636853250983460395_Pirner2.JPG
  • 636853251168248178_Pirner3.JPG
  • 636853251326890429_Pirner4.JPG
  • 636853251635415270_Pirner14.JPG
  • 636853251850020814_Pirner15.JPG
  • 636853252041042489_Pirner16.JPG
  • 636853252327371965_Pirner13.JPG
  • 636853252608582844_Pirner12.JPG
  • 636853252850256183_Pirner11.JPG
  • 636853253065740012_Pirner10.JPG
  • 636853253305776554_Pirner9.JPG
  • 636853253502057522_Pirner8.JPG
  • 636853253704581083_Pirner7.JPG
  • 636853253866327974_Pirner6.JPG
  • 636853254043392837_Pirner5.JPG
  • 636853254866659523_Pirner17.JPG

Pirner Maxmilián
*1854 +1924

Vitrážové okno kostela v Písku

ID Aukce: 1094
kombin. technika/papír pod sklem - 69,5 x 17,5 cm

30 000 - 40 000
Vyvolávací cena:

12 000 Kč

16 000 Kč

1 000 Kč

Originál návrhu od malíře Maxe Pirnera z 30. března 1900 (vlastnoruční podpis vpravo nahoře) do farního kostela Narození Panny Marie v Písku. Od roku 1900 kostel zdobí na jednom z oken vitráž provedená pražskou firmou malby na sklo Jindřicha Pazdery podle návrhu Maxe Pirnera. Je zde vyobrazen sv. Václav sedící na koni doprovázený členy své družiny, vlevo jej několik světců uvádí do ráje. Sv. Václav adoruje nad ním znázorněnou P. Marii s Ježíškem, anděl, vznášející se vpravo nad ním mu podává mučednickou palmu. Zcela nahoře dvojice andělů drží svatováclavskou korunu, nad níž se vznáší holubice Ducha Svatého. V dolní části, oddělené textem Ty jsi dědic české země, rozpomeň se na své plémě klečí žena a muž, kteří mají údajně obličeje děkana Františka Pecha a právníka Františka Daneše, kteří se o pořízení vitráže zasloužili. Mezi nimi je nápisová tabule s pamětním textem: Věnováno městskou spořitelnou po 25 letém působení - zřízeno léta Páně MCM. Zcela dole je pak vyobrazen znak města Písku a znak Českého království. Kombinovaná technika – tužka, tuš, akvarel, kvaš. Rozměr s dole umístěno popiskou 69,5 x 17,5 cm, rozměr s rámem 96 x 36 cm. Pasparta, papír podlepen podložkou. Signatura vpravo nahoře M. Pirner a datace 30.3.1900.

Narozen roku 1854 v Sušici. Český malíř, ilustrátor a kreslíř období akademismu a symbolismu, profesor pražské AVU. Jeden z nejoriginálnějších umělců poslední třetiny 19. století. Představuje jednu ze zakladatelských osobností symbolismu v českém prostředí. V letech 1872 až 1874 studoval monumentální malbu na pražské Akademii výtvarných umění u J. M. Trenkwalda, za kterým pak odešel roku 1875 na vídeňskou Akademii. V Trenkwaldově ateliéru zůstal do roku 1879 a s jeho podporou podnikl roku 1878 studijní cestu do Mnichova. Roku 1880 maloval v Alpách, roku 1883 navštívil Itálii. Do roku 1887 žil s manželkou převážně ve Vídni, vystavoval zde například na 1. výstavě skupiny Wiener Sezession. Roku 1887 byl povolán vyučovat na Akademii výtvarných umění v Praze žánrovou malbu. V roce 1896 byl jmenován profesorem a vedl ateliér figurální malby. V letech 1898, 1905–1906, 1907–1908 a 1911–1912 byl rektorem Akademie. Od roku 1890 byl členem Krasoumné jednoty a mimořádným členem České královské akademie, od roku 1899 členem JUV. Byl učitelem Švabinského, Holárka, Urbana, Šimona, Nechleby. Jeho kombinace novoromantické poetiky s chmurnými vizemi symbolismu vytváří pozoruhodnou kombinaci. Jeho snově pohádkové výjevy však dostávají postupně temnější a chmurnější zabarvenou, bytosti, které zobrazuje, jsou čím dále tím hrůznější. Zemřel roku 1924 v Praze.