• 636847223080737942_RAA1.JPG
  • 636851714125767964_2a.JPG
  • 636851714281090155_2b.JPG
  • 636851714398051807_2c.JPG
  • 636853119630846379_2 - zezadu1.JPG
  • 636853119801788974_2 - zezadu2.JPG
  • 636868803253022411_aa2.JPG
  • 636853119244545321_2 - detail2.JPG
  • 636853119396144187_2 - zezadu.JPG
  • 636851714636226005_2 - detail.JPG

Lekníny v labské zátočině

ID Aukce: 1087
olej/karton pod sklem - 59 x 47 cm

250 000 - 300 000
Vyvolávací cena:

75 000 Kč

160 000 Kč

10 000 Kč
Účastníků: 8
Příhozů: 12

Působivé dílo  našeho největšího impresionisty, žáka Claude Moneta, Lekníny v labské zátočině v původním stříbrném rámu a bez jakýchkoliv zásahů, je dosud na veřejnosti nepublikovaná malba. Dílo bylo necelé století součástí pečlivě uchovávané rodinné sbírky z našeho regionu společně se současně draženým obrazem Lekníny v polabské zátočině. Radimský ztvárňuje svými typickými tahy štětcem rameno Labe v podzimním čase. Mistr používá omezenou paletu barev, s převahou zelené a žluté, a nádechy hnědé a modré. Modrá barva vody je potlačena odstíny zelené barvy, znázorňující lekníny a řasy na vodní hladině. Impozantní na této malbě je množství použitých odstínů zelené barvy. Radimský dokázal využít na malbách až osmnáct odstínů zelené barvy. Tato malba s množstvím zelených valérů je toho jedinečným důkazem. Hutná olejová barva dává vyniknout plasticitě obrazu, kdy listy stromů a křovin vystupují nad povrch malířského podkladu. V pozadí šedou barvou typicky ztvárněné stromořadí kolem hlavního toku. Mistrně využívá drobných ploch kartonového podkladu, který je součástí celé kompozice nebe a vodní plochy. Olej na kartonu 59 x 47 cm, zaskleno, signatura vpravo dole VRadimský (typ signatury 1A - viz v menu SIGNATURY RADIMSKÝ), oděrky na rámu. Je zpracováván písemný znalecký posudek, soudním znalcem v uměním výtvarném, a bude předán výherci aukce. Součástí obrazu bude dále certifikát pravosti. Dílo bude předáno výherci aukce na zaregistrované adrese v ČR pracovníkem Galerie Kutná Hora. Přejeme Vám příjemnou aukci tohoto díla.

Video obrazu.

Narodil se roku 1867 v Kolíně. Malíř, krajinář. Žil v na statku v Pašince u Kolína. Žák AVU. Jako náruživý lovec a rybář se věnoval umění v přírodních náladách. Studium r. 1899 na vídeňské akademii u E. v. Lichtenfelse. Odjel na řadu let do Francie, kde žil v Barbizonu a v Giverny. Po válce se vrátil do vlasti. Tvořil ve způsobu Chitussiho, prošel školou barbizonských mistrů, až se stal impresionistou. Vzorem mu byl Monet, otec francouzských impresionistů krajinářů. Je pilným vystavovatelem. Z Francie posílá Radimský obrazy do Čech od roku 1894. Avšak již před tím, vystavuje od r. 1892 v pařížském Saloně, od r. 1900 ve Vídni, Berlíně, Düsseldorfu, Lipsku. V Rouenu r. 1895 a v Paříži na světové výstavě r. 1900 obdržel zlatou medaili. Po roce 1900 i po válce vystavuje často v Praze, dále v Plzni, Hradci Králové, Chrudimi. Po válce volí sujety z domova a již jen ve vzpomínce se vrací k francouzké krajině (" Břehy Seiny na jaře r. 1910"). Náměty mu dávají naše řeky: Labe, Orlice, Cidlina a Jizera s jejich břehy, tůněmi a zátočinami za slunce, deště, mlhy, před západem slunce i za měsíčního svitu. Ve francouzské periodě Radimského lze zaznament vývoj od monetovského velkorysého barevného jasnozření k vlastní osobité formuli. Druhou velkou vývojovou epochou Radimského začíná trvalé přesídlení do vlasti a specializace na motivy z Polabí. Zemřel na svém rodinném dvorci v roce 1946 v Pašince u Kolína.