• 636784403608431781_Quast5.JPG
  • 636784403807355403_Quast2.JPG
  • 636784403955176838_Quast1.JPG
  • 636784404144005298_Quast3.JPG
  • 636784404335444430_Quast4.JPG
  • 636784404482525994_Quast6.JPG
  • 636784404622502191_Quast7.JPG

Quast Jan Zachariáš
*1814 +1891

Portrét chlapce

ID Aukce: 1035
kresba/papír pod sklem - 13 x 9,5 cm

Vyvolávací cena:

2 500 Kč

2 500 Kč

0 Kč

GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC! Kresba na papíru, zaskleno, originální stav, oděrky na rámu, datace 1857, signatura vpravo dole Quast. Portrét z mistrova vrcholného období.
Portréty maloval Quast především na porcelánu, vzácně akvarelem či olejem. Ve vrcholném období portrétní tvorby (cca v letech 1840 - 1860) navazoval Quast na klasicistní a biedermaierskou miniaturu. Rukopis je uvolněný, precizně provedený obličej je často obklopen malbou pozadí a textilií velkoplošnými tahy v kontrastu k minucioznímu provedení podoby portrétovaného. Z tohoto období patří k vrcholným pracem portréty jeho dětí a několika málo bližších osob. Jeho podobizny předstihují fotografické ve všech směrech kromě ceny a rychlosti zhotovení, takže ke konci života zakázek významně ubývá.

Narozen roku 1814 v Pirkenhammeru u Karlových Varů (dnes součást Březové). Český malíř 19. století. V devatenácti letech odešel na zkušenou do Německa (Saská Kamenice, Lipsko, Berlín, Míšeň, Drážďany), v roce 1834 cestoval do Vídně. Další rok navštívil opět Německo (Bayreuth, Bamberg, Norimberk a Ansbach, v roce 1836 se znovu vrátil do Prahy, kde se natrvalo usadil.V letech 1838 - 39 studoval na Akademii v Praze u Františka Tkadlíka. V Praze žil a pracoval do roku 1869. V Praze se oženil s Eleonorou Zuzanou Dechantovou a získal povolení k provozování živnosti jako "Porzellanmaler" (vše v roce 1843). Měl dílnu v budově Platýzu (v té době v majetku šlechtické rodiny Daubků) na Národní třídě (v té době Neue Allee 984 - I). V padesátých a šedesátých letech hodně cestoval (Polsko, Maďarsko, Rakousko, Německo), nakupoval a dojednával zakázky. V těchto letech se narodilo manželům Quastovým 12 potomků (dospělosti se dožilo devět). Jeho dílo je možno rozdělit do kapitol - Portrét, Malby na skle, Kopistické práce a Vědecká ilustrace. V letech 1869–71 pracoval v Lenoře pro sklářského podnikatele Wilhelma Kralika jako umělecký ředitel (vedoucí malírny). Odstěhoval se do Písku roku 1871, kde si krátce předtím otevřel fotoateliér jeho nejstarší syn Konrád Ferdinand. Celá rodina se věnovala fotografii, sám Jan Zachariáš bral i drobné zakázky, aby uživil rodinu (štítky na dveře, dýmky, apod.). Není ovšem pravda, že tam roku 1891 zemřel zapomenut - byl váženým občanem, o jeho práci psal denní tisk regionální i celostátní, jeho práce v minulosti vysoce cenili Jan Neruda a Karel Purkyně, v posledním roce života vystavoval několik prací v Praze s velmi příznivým ohlasem. A kolekci jeho prací koupil v roce 1890 korunní princ Rudolf. Zemřel v Písku roku 1891.