• 636784371707731972_ikona1.JPG
  • 636784371859146453_ikona2.JPG
  • 636784371995681761_ikona3.JPG

Pravoslavná ikona

ID Aukce: 1033
olej/dřevo - 18 x 13 cm

10 000 - 15 000
Vyvolávací cena:

3 000 Kč

3 000 Kč

200 Kč
XEB28852 300025. 11. 2018 12:18:32

GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC! Starožitná ruská pravoslavná ikona svatého světce, rozsah poškození viz foto. Právě ikoně náleží v pravoslavné církvi a spiritualitě zcela zásadní postavení. Na rozdíl od obrazů s náboženskou tématikou, jak je známe např. z renesance či baroka, je ikona technicky i esteticky posvátným uměním. Často se v této souvislosti připomínají slova sv. Basila Velikého, že když pravoslavný věřící líbá ikonu Krista, líbá samotného Krista v nebeské slávě. Ikona tak spojuje náš pozemský svět se světem nebeským, je jakýmsi „oknem do nebe“, obrazem, skrze nějž se vztahujeme k nebeskému předobrazu. S obrazy, které jsou formálně podobné pravoslavným ikonám, se setkáváme i v jiných církvích, třeba v katolických kostelích, hovoří se také o ikonách koptských či arménských, ale bez zmíněného teologického a duchovního významu, na kterém staví pravoslaví. Estetika ikony vznikla pod vlivem helénistického, egyptského a syrského umění. Z Byzance se později rozšířila do nově christianizovaných zemí, včetně Kyjevské Rusi. Největší školy ruského ikonopisu vznikaly okolo významných kulturních center (Novgorod, Vladimir, Suzdal, Jaroslavl, později Moskva). Za zlatý věk ruské ikony je považován konec 14. století a století 15., kdy je toto umění spojeno s umělci, jakými byli Teofan Řek, Andrej Rubljov († 1430) a Dionisij († kol. r. 1508). Tradice předepisuje ikonopiscům zhotovovat ikony tak, jak tomu bylo u starých a svatých ikonografů. Opírá se při tom o rozhodnutí sedmého ekumenického koncilu (787), jenž přirovnává tvorbu ikon k hlásání víry. Byly vypracovány pokyny pro malíře ikon, přičemž nejslavnější příručkou je Výklad malířství z hory Athos od Dionysia z Furmy. Soubor ikonografických typů lze nalézt v tzv. prvopisech či vzornících („podlinnik“). Nejčastějšími ikonografickými náměty je Spasitel (tzv. Rukou nestvořený obraz je považován za první ikonu vůbec), Bohorodička, svatí, andělé, křesťanské svátky (Narození Kristovo, Vzkříšení) a události z křesťanských dějin. Bezpočet ikon zdobí pravoslavné chrámy, ikony vytvářejí ikonostasy. Jsou nedílnou součástí domovů věřících, užívají se při procesích, řada z nich je považována za zázračné.