• 636789225188214615_ahud1.JPG
  • 636789225281496848_ahud2.JPG
  • 636789225373223811_ahud3.JPG
  • 636789225468990848_ahud4.JPG
  • 636789225561595089_ahud5.JPG

Hudcová Eva
*1944 +-

Slavnosti Letnic - jízda krále

ID Aukce: 1022
tapiserie - 132 x 215 cm

4 000 - 8 000
Vyvolávací cena:

300 Kč

400 Kč

100 Kč
OIH89414 4009. 12. 2018 21:51:10
SWV46070 3003. 12. 2018 16:24:02

GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC! Tapiserie z fondu České spořitelny. Původní stav, bylo stále zavěšeno, autorka Hudcová Eva, originál z roku 1992.

Narozena 1944 v Brně. Textilní výtvarnice, autorka tapiserií a art protis, též malířka (olej, tempera, akvarel), autorka vitráží (textilní koláž zatavená ve skle). Členkou profesního sdružení MIXTUM COMPOSITUM Unie výtvarných umělců ČR. Eva Hudcová (roz. Červinková, * 1944 v Brně) přišla na svět v prostředí, kde umění bylo součástí života. Jako dítě se pletla v brněnském ateliéru svého strýce Rudolfa Kundery, jak sama vzpomíná, věčně upatlaná od barev a umývaná terpentýnem. Zájem o umění i restaurování v ní podporovala i první žena jejího strýce Vladimíra Terše Jaroslava Muchová, která ji zvala do Prahy a navštěvovala s ní galerie a ateliéry. Absolvovala brněnskou průmyslovou školu textilní, kde tehdy působila také Inez Tuschnerová. Po maturitě byla čtyři roky zaměstnána jako návrhářka vzorů bavlněných tkanin v Perle Česká Třebová a v letech 1966-1981 pracovala jako výtvarná asistentka v brněnském ateliéru Artprotis, kde realizovala výtvarné návrhy monumentálních děl a opon. Zde se mimo jiné znovu setkala s Inez Tuschnerovou i s řadou dalších výtvarných umělců, realizujících svá díla touto tehdy novou a žádanou technikou (zejména výzdoba veřejných budov, hotelů – např. hotel v Košicích, i práce do zahraničí, např. pro perského šacha do Teheránu aj.). Tapisériím, se výtvarnice věnovala pěknou řádku let. „Vlastně jsem pomáhala rozjíždět tuto techniku. Potisk je vlastně našim patentem, tehdy se stal hodně populárním. i v zahraničí. Tapisérii jako novinku si chtělo vyzkoušet dost umělců, třeba keramici nebo sochaři,“ upozorňuje autorka. Do Artprotisu byla převáděna i malířská díla (také např. Rudolfa Kundery, v jehož ateliéru ve francouzské Provence měla možnost několikrát pobývat). Po útlumu činnosti ateliéru (a celé technologie) se Eva Hudcová více věnovala malbě a této tvorbě se věnuje i dnes. Její díla jsou zastoupena ve významných domácích a zahraničních sbírkách.