Stretti Viktor

Narozen: 1878, Zemřel: 1957
Narozen roku 1878 v Plasech u Plzně. Viktor Stretti pocházel z pražské rodiny grafiků, jejichž předkové k nám přišli z Itálie koncem 18. století. Rodinná tradice ho ovlivnila, a tak se stal žákem pražské Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výtvarných umění (u prof. Františka Ženíška), odkud odešel v roce 1898 na Akademii do Mnichova, kde se u Petera Halma vyučil grafickým technikám. Patřil k prvním členům Sdružení českých umělců grafiků Hollar (od 1917). Proslavil se především grafickou prací, zvláště pražskými pohledy (například Hradčany z Palackého nábřeží, 1898), byl průkopníkem krajinářských leptů (1898). V letech 1901-02 pobýval v Normandii a v Paříži, kde si dále prohloubil znalosti grafických technik; na konci prvního desetiletí 20. století byl ovlivněn tvorbou amerického grafika Josepha Pennella. Stretti zůstal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle "vedut" jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury. V Čechách zavedl zvyk rozesílání grafických novoročních přání PF. Zemřel roku 1957 v Praze.

bar. litografie/papír pod sklem - 40 x 33 cm

Aktuálně za 3 600 Kč
Konec aukce Středa14.11.2018, 19:46