Vondráček Josef

Narozen: 1906, Zemřel: 1983
Josef Vondráček se narodil roku 1906 v Zájezdě u České Skalice. V letech 1923 – 1925 navštěvoval soukromě ateliér profesora Jana (Ivana) Kulce na Ukrajinské malířské akademii v Praze, později ho do umění malovat zasvěcovali profesoři Karel Beneš v Hlinsku v Čechách a František Vincenc Danihelka v Pardubicích. Při častých malířských pobytech na Českomoravské vrchovině a v Železných horách se seznámil s Oldřichem Blažíčkem, Josefem Haškem, Františkem Kavánem, Jaroslavem Panuškou, Karlem Janem Sigmundem, Jaroslavem Sodomkou. Věnoval zejména ztvárňování krajiny, venkova. Za motivy se vydával na různá místa Českoskalicka, Novoměstska, Policka, nacházel je na Českomoravské vrchovině, v Železných horách a jejich podhůří, na Pardubicku, Královéhradecku či Jaroměřsku. Předlohou jeho zátiší se stávaly nejčastěji květy polních i zahradních rostlin, ovocné a další plody, houby, jichž se s oblibou „zmocňoval houbařským nožíkem i štětcem“. Bez zajímavosti snad není ani to, že tajemství originální výtvarné techniky zpracování zátiší s houbami mu prozradil sám mistr Panuška. Obrazy nejčastěji maloval olejovými a temperovými barvami, někdy také pastelem nebo akvarelem, kvašem, některé tvořil tak, že kresbu uhlem koloroval akvarelem. Výsledky tvorby Josefa Vondráčka jsou projevem moderní realistické krajinomalby, vycházející a navazující na bohatý odkaz české krajinářské malby 19. století. Pojetí jeho krajin se ovšem vyvíjelo. Malíř jim dával zprvu poetický, zádumčivý výraz. Postupně je pojímal dynamičtěji, expresivněji. Na konci čtyřicátých let jej začala sužovat oční choroba. Na počátku let šedesátých mu onemocnění zraku dokonce načas malovat znemožnilo. V roce 1975 se stal členem Svazu českých výtvarných umělců. Prezentoval se na několika samostatných výstavách a na mnoha výstavách kolektivních. Josef Vondráček zemřel roku 1983 v Hradci Králové.