Suchánek Vladimír

Narozen: 1933, Zemřel:
Narozen roku 1933 v Novém Městě nad Metují. Je významný český malíř a grafik, jehož rozsáhlá celoživotní grafická tvorba si získala uznání a ocenění doma i v zahraničí. Je znám jako umělec v oboru volné grafiky, tvorbou exlibris, ilustrátor i tvůrce poštovních známek. Studoval na pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1952-1954) u profesora C. Boudy, K. Lidického. V roce 1960 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze (1954 - 1960) v ateliéru profesora Vladimíra Silovského. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni. Svojí tvorbou sehrál roli ve vývoji českého umění v druhé polovině dvacátého století. Jeho grafické listy jsou bohaté osobitou poezií a barevností. Uspořádal 138 samostatných výstav v České republice i v zahraničí a byl celkem oceněn 26 významnými českými i mezinárodními cenami. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni. V roce 2006 mu udělil prezident Václav Klaus státní vyznamenání - medaili Za zásluhy v oblasti umění. Zpočátku experimentoval v oblasti abstraktní grafiky, později se zaměřil na barevnou litografii a její možnosti, jež obohatil o nové charakteristické znaky. Vytvořil si vlastní styl, kresbu na litografickém kameni lavíruje, rozmývá, výsledný grafický list se podobá akvarelu. Významnou roli v jeho litografiích hraje motiv ženy a portrét osobností z oblasti literatury a hudby. Stal také respektovaným českým kulturním ambasadorem ve světě. Jeho tvorba je velmi dobře známá i na Slovensku. Krásu jeho imaginativních litografických listů obdivovali příznivci, milovníci a znalci grafiky na jeho výstavách nejen v Bratislavě, ale i v Banské Bystrici a Kežmarku. Patří mu pravděpodobně primát mezi českými grafiky v počtu jeho grafik, i zásluhou Ex-libris, v zahraničí ve sbírkách soukromých sběratelů. V roce 2008 se mu dostalo vzácného ocenění v podobě pozvání na XXXII. mezinárodní kongres sběratelů Ex-libris, v Číně, v reprezentativní sestavě „desítky" jeho nejuznávanějších tvůrců z Evropy. Jeho díla jsou zastoupena v předních galeriích, muzeích a soukromých sbírkách v Česku i v zahraničí, například ve sbírkách Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Prints Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek. Od roku 1995 je předsedou Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR. Žije a pracuje v Praze.