Born Adolf

Narozen: 1930, Zemřel: 2016
Narozen roku 1930 v Českých Velenicích. Český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník. Studoval v ateliéru karikaturisty Antonína Pelce nejprve na pražské UMPRUM, posléze s ním přešel na Akademii výtvarných umění. První zakázku získal v roce 1955. S Oldřichem Jelínkem, spolužákem z akademie, si zřídili ateliér a obcházeli nakladatelství. Po škole se musel uchytit, a tak nepohrdl ani ilustracemi k historkám ze života družstevníků. Měl alespoň to štěstí, že byly trochu humorné, a on se uchýlil ke karikatuře. Coby karikaturista se pak proslavil v šedesátých a sedmdesátých letech; sbíral mezinárodní ceny, úspěchy mu otevřely hraniční závory a přinesly cizokrajné přátele. V roce 1974 získal na světové výstavě v Montrealu ocenění pro nejlepšího karikaturistu. Jeho doménou je grafika – suchá jehla, lept a především litografie. V roce 1962 se oženil a v roce 1964 se mu narodila dcera Erika Bornová. Proslul spoluprací s televizním a filmovým scenáristou Milošem Macourkem, se kterým vytvořili Macha a Šebestovou, opici Žofku nebo Robinsona. Společně za třicet let udělali na šedesát snímků. Obdržel přes 30 vyznamenání a cen za ilustrace, 22 ocenění za karikaturu, grafiku a kresby a 23 ocenění za animovaný film na domácích i zahraničních festivalech. V rámci zlínského festivalu dostal cenu za celoživotní přínos dětskému filmu, obdobné ocenění dostal již v roce 2013 na Anifilmu. Adolf Born je rovněž nositelem české státní Medaile za zásluhy. V letech 1955 – 1994 ilustroval 362 knih, výtvarně spolupracoval na 64 filmech, vytvořil 5 scénických návrhů pro divadla. Jako ilustrátor - především knížek pro děti - si ostatně Born plnil sny po celý život: jeho kresby doprovázejí Dickense, Poea, Marka Pola, La Fontaina, Dumase, Robinsona Crusoa, Boženu Němcovou a spousty dalších pohádek. Uskutečnil 144 samostatných výstav u nás i v zahraničí. Adolf Born byl znám svým upraveným knírem, vlastnil doma sbírku čepic, která podporovala jeho image a pověst staromilce. Byl milovník Rakouska-Uherska a přesvědčený monarchista. Zemřel v květnu 2016 v Praze.

litografie/papír - 34 x 50 cm

25 000 - 30 000
Aktuálně za 16 000 Kč
Konec aukce Středa30.05.2018, 19:52

litografie/papír - 38 x 28 cm

30 000 - 35 000
Aktuálně za 22 500 Kč
Konec aukce Středa30.05.2018, 19:40

litografie/papír pod sklem - 35,5 x 40,5 cm

20 000 - 25 000
Aktuálně za 15 999 Kč
Konec aukce Středa25.04.2018, 19:52

pastel, akvarel/papír - 46 x 38 cm

350 000 - 450 000
Aktuálně za 205 000 Kč
Konec aukce Středa22.11.2017, 19:40

akvarel, tempera/papír pod sklem 14,5 x 20 cm

110 000 - 130 000
Aktuálně za 91 000 Kč
Konec aukce Středa19.04.2017, 19:26

litografie/papír pod sklem - 30 x 24 cm

9 000 - 11 000
Aktuálně za 6 200 Kč
Konec aukce Středa22.02.2017, 19:49