Jiřincová Ludmila

Narozen: 1912, Zemřel: 1994
Narozena roku 1912 v Praze. Grafička, malířka, ilustrátorka. Studovala na soukromé malířské škole Rudolfa Vejrycha v Praze (1924-34), na keramické škole v Bechyni (1935) a u prof. T. F. Šimona na AVU v Praze (1939). V roce 1939 byla s krajinářskou školou O. Nejedlého v Jugoslávii. Od 1938 spolupracovala s litografem O. Eiseltem a měditiskařem Mirko Pegrassim. Věnovala se grafice (vytvořila přes 1200 grafických listů), ilustracím, kreslenému filmu, exlibris, známkové i plakátové tvorbě a malířství. Členka SČUG Hollar. Začínala přírodními a krajinářskými motivy z jižních Čech. Ilustrovala více než 300 knih. 120 akvarelů z Atlasu léčivých rostlin (1951) vyniká čistotou výtvarného pojetí a objektivností, jako vidíme u J. Mánesa a K. Svolinského. V grafických technikách nacházela nové možnosti – např. mezzotintovou techniku - uhelný prach po celé ploše papíru vytírala plastickou pryží. Početná tvorba exlibris vznikala v suché jehle, litografii a serigrafii. V 70. letech se přiklonila k figurální tvorbě, malovala ženy, ponejvíce mladé, od roku 1980 se objevovaly v konkrétní pracovní pozici (Sestřičky). Mezi nové námětové okruhy patřil motiv lodičky, který se v řadě děl objevuje jako imaginární prvek lidské cesty, touhy i plavby v hlubinách života. Zúčastnila se řady výstav u nás i v zahraničí – Stockholm, Varšava, Moskva. Zastoupena ve sbírkách NG v Praze, OG Liberci a dalších. Ne nadarmo se nazývá první dámou české grafiky. Zemřela roku 1994 v Praze.