Jíra Josef

Narozen: 1929, Zemřel: 2005
Narozen roku 1929 v Turnově. Český malíř, grafik a ilustrátor. Studium na Akademii výtvarných umění v Praze (od 1946), nejdříve v přípravce u Karla Mináře, po roce byl přijat do školy Miloslava Holého. Akademii v roce 1949 dobrovolně opustil s Jiřím Malým. Lyžař, člen reprezentace, ale roku 1950 utrpěl při lyžování úraz a vrátil se na školu, kde se ho ujal O. Nejedlý, u kterého zůstal jeden semestr. Studia dokončil na figurální škole u V. Rady (1952). Zprvu se živil propagační grafikou, později (především aby uživil rodinu) přijímal zakázky na knižní ilustrace. Stále však maloval, a první úspěch se dostavil už v roce 1955, kdy za obraz Komedianti získal roční stipendium (obraz je nyní v Puškinově muzeu v Moskvě). Byl jedním zakládajícím členem tvůrčí skupiny M 57 a zúčastnil se všech jejích výstav v letech 1959 - 1970. Roku 1962 se v jeho obrazech objevil motiv tváře s nadsazeným detailem doširoka otevřeného oka. Zúčastnil se světové výstavy Expo 58 v Bruselu, v dalších letech navštívil Leningrad, Paříž, Egypt, Itálii, Řecko, Španělsko, Kubu, Arménii, Gruzii a řadu dalších zemí. Vznikla řada kreseb, grafických listů i obrazů (nefigurativní obrazy, motiv zabitých pstruhů). Hlavně však tyto cesty, zvláště v prvních letech, znamenaly seznámení se současným světovým uměním; zaujala ho především díla expresionistů. V začátcích tvorby byl umělec ovlivněn Jindřichem Pruchou, jeho obrazy krajin, kromě olejomaleb také akvarely a kvaše, jsou expresivní, vznikaly často jako ohlas vzpomínek na dětství. V jeho obrazech se objevuje také pocit a vědomí konfliktu mezi poetickou představou vesnického dětství a zmatky a hlukem velkoměsta. V dalších letech umělec maluje krajiny, ale i sugestivní portréty. V 80. letech se Josef Jíra věnoval také tvorbě koláží, asambláží, textilií, dřevo-plechů a vitráží. Jeho obrazy, v nichž se často objevuje jako symbol otevřené oko, často vyjadřují úzkost a obavy o osud člověka v moderní době. V roce 1992 si splnil celoživotní sen - vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století, kde se mu podařilo shromáždit sochy, obrazy a grafiku více než osmdesáti našich nejvýznamnějších umělců. Měl 47 samostatných výstav a zúčastnil se svými díly více než padesáti skupinových výstav. Jeho obrazy a grafiky jsou v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, V Galerii hl. města Bratislavy, NG Praha, Středočeské galerii Praha, v Památníku Terezín, MG Brno, OG Ostrava, v řadě krajských a oblastních galerií (Karlovy, Vary, Hradec Králové, Liberec, Trenčín, Olomouc, Pardubice, Litoměřice) a v Puškinově muzeu v Moskvě. Zemřel roku 2005 v Malé Skále u Turnova.