Dalí Salvador

Narozen: 1904, Zemřel: 1989
Narozen roku 1904 ve Figueresu. Významný katalánský malíř, který se proslavil svými surrealistickými díly. Dalí byl umělcem obrovského talentu a fantazie. Jeho vize přesahovaly hranice bizarnosti, svými exhibicemi fascinoval davy, stal se miláčkem Hollywoodu a žijící legendou. Jeden z největších umělců 20. století byl považován za šílence i génia, přesto svá díla prodával za miliony dolarů. Byl hvězdou populární kultury a největším propagátorem surrealismu, který zcela přetvořil k svému obrazu. Školu výtvarného umění nedodělal, protože odmítl složit závěrečnou zkoušku s tím, že jeho schopnosti v oboru přesahují všechny profesory na škole. Jako rodák z Katalánska trval na tom, že má arabské kořeny. Tvrdil, že jeho předkové byli potomci Maurů, kteří do Španělska vtrhli roku 711. Právě v tomto Dalí spatřoval příčinu své lásky ke všemu, co je zlaté a přehnané, svoji vášeň pro luxus a svou lásku pro orientální oblečení. Dalího výstřední a teatrální chování občas ale zastínilo jeho práci. Rád dělal neobvyklé věci jen proto, aby upoutal pozornost, což občas unavovalo jak jeho obdivovatele, tak i jeho kritiky. Na druhou stranu však vedla tato cílená pozornost k uznání jeho tvorby širokou veřejností a ke zvýšení prodeje jeho děl. Mnohé jeho obrazy jsou založeny na snové imaginaci. Předměty každodennosti na nich dostávají nezvyklé formy, tak jako např. rozteklé hodinky na obraze Persistence paměti. Obrazy vzniklé po 2. světové válce jsou klasičtější a v důsledku Dalího konverze ke katolictví mívají náboženské náměty. Jeho obrazy se vyznačují pečlivým kresebným zpracováním a smyslem pro realistický detail. Používá výrazné barvy. Kromě malby a kresby se Dalí také zabýval grafikou, vytvářel sochy, ilustroval knihy, navrhl parfém, designoval šperky, pro divadelní představení navrhoval kostýmy a scénu. Napsal rovněž libreto k baletu a několik autobiografických a beletristických knih. Názory na vlastní tvorbu formuloval v několika studiích a manifestech. V posledních letech žil Dalí ve věži zvané Galatea ve Figueresu, jež byla součástí jeho muzea, kde dne 23. ledna 1989 také nakonec zemřel na srdeční selhání. Dle jeho přání bylo následně jeho tělo nabalzamováno a několik dní vystavováno v muzeu. Poté bylo pohřbeno tamtéž v podlaze atria. Dalí odkázal veškeré své dílo španělskému státu.

litografie/papír, sklo - 44,7 x 33,8 cm

25 000 - 35 000
Aktuálně za 11 000 Kč
Konec aukce Středa30.05.2018, 19:46

litografie/papír, sklo - 32,8 x 47,5 cm

25 000 - 35 000
Aktuálně za 17 000 Kč
Konec aukce Středa25.04.2018, 19:42